Articole anterioare

Pagina 1 din 2  > >>

Luna Noiembrie
- să venim în ajutorul sufletelor din purgatoriu -

Luna noiembrie, închinată credincioșilor răposați, începe cu sărbătoarea tuturor sfinților, moment în care toți creștinii se bucură împreună cu „Biserica triumfătoare”, iar în cea de-a doua zi urmează pomenirea tuturor credincioșilor răposați. Ni se reamintește astfel că o mulțime de frați și surori în Cristos, după ce au trecut prin viața pământească, așteaptă cu dor să intre în lăcașul sfinților din cer. Toți acești frați aflați în purgatoriu formează „Biserica pătimitoare”.

Ce reprezintă Acțiunea Catolică în parohia noastră?

În Vechiul Testament Dumnezeu se adresează poporului său cu aceste cuvinte: „Fiți sfinți, căci Eu, Domnul Dumnezeul vostru, sunt sfânt” (Lev 11,45), iar Isus în Predica de pe Munte ne porunceşte: „Fiţi desăvârşiţi precum Tatăl vostru ceresc este desăvârşit” (Mt 5,48).

Campus – 16-20 august

Iată că zilele călduroase ale verii se apropie de sfârşit. Vara parcă încearcă încetul cu încetul să-şi ia rămas bun de la toate momentele frumoase pe care ni le-a oferit pregătindu-ne pentru toamna care vine cu roadele ei bogate, dar şi cu numeroasele sale provocări. Cu siguranţă că această perioadă estivală a fost deosebită şi încărcată pentru fiecare dintre noi, cu multe noutăţi, provocări, schimbări şi activităţi cât mai diverse.

Sfințirea ca preot a părintelui Gabriel

În ziua solemnităţii Sfinţilor Apostoli Petru şi Paul PS Petru Gherghel a hirotonit 25 de preoţi miercuri, 29 iunie 2011 în cadrul Liturghiei celebrate la ora 11.00 în catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi. Au fost prezenţi, de asemenea, PS Aurel Percă, PS Cornel Damian, episcop auxiliar de Bucureşti, aproximativ 170 de preoţi, familiile preoţilor noi sfinţiţi şi numeroşi credincioşi.

Interviu cu Pr. Augustin la Radio Iaşi

Luni, 20 iunie, la Radio Iaşi a fost difuzată o emisiune despre comuna Pîrjol, emisiune intitulată „Prin Moldova”. Printe cei care au luat cuvântul a fost primarul comunei Pîrjol, Dorinel Horchidan, directorul Şcolii Pustiana, Corina Manuela Hereş, părintele paroh Augustin Benchea decan de Moineşti, precum și domnul doctor Horaţiu Oiegar. Părintele paroh a prezentat Parohia Romano Catolică Pustiana şi o scurtă istorie a bisericii din comunitate.

Luna iunie - luna Inimii preasfinte a lui Isus

Luna iunie este consacrată preasfintei Inimi a lui Isus, întrucât, într-o lună de iunie, Mântuitorul i-a făcut sfintei Maria Margareta Alacoque descoperirile cu privire la Inima sa preasfântă.
În această lună, creştinii se adună zi de zi în biserică, în jurul Inimii lui Isus, „Regele şi centrul tuturor inimilor”, cum se spune în Litanie, nu pentru a asculta cuvinte şi oratorie omenească, ci pentru a se adăpa la acest izvor de har şi de înţelepciune adevărată care este Inima lui Isus.

Tridum Pascal la Pustiana

Părintele vicar Ștefan Bortă a editat un nou filmuleț din fotografiile făcute cu ocazia sărbătorilor Sfintelor Paști. Tema firească a materialului este Tridum-ul Pascal - celebrările din Joia Mare, Vinerea Mare, noaptea, respectiv Duminica Învierii - din anul 2011 la Pustiana.

Care a fost cauza morții lui Isus Cristos?

Într-adevăr, atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său, unicul născut, ca oricine crede în el să nu piară, ci să aibă viața veșnică. (In 3,16)

Unul dintre supliciile cele mai crude inventate de persani a fost răstignirea, privită de către romani, cei care au făcut-o populară în toată lumea, ca fiind o pedeapsă așa de umilitoare și vrednică de dispreț, încât era rezervată numai ca o condamnare ce trebuia aplicată sclavilor și străinilor, pentru delicte foarte grave, cum ar fi omuciderea, trădarea sau revolta.

Mama, simbol al iubirii eterne

Nimic nu poate fi mai simplu şi mai adevărat decât acele cuvinte care spuneau că: mama este numele lui Dumnezeu pe buzele şi în inimile copiilor. Fiecare persoană, copil, tânăr sau adult simte că într-o lume în care totul se clatină are nevoie de un reazem. Iar acest reazem, care ne susţine, e căminul nostru, şi acest cămin are nevoie de un suflet, de o inimă, care să mângâie şi care să încurajeze. Şi această inimă nu poate fi decât inima unei femei - a unei mame.

Renovări la biserica din Pustiana

Cu toții știți că de ani de zile ne aflăm în renovarea bisericii. Biserica este oglinda unei comunități. Anul acesta ne-am propus să schimbăm podeaua și scaunele de spovadă. O să dau conturile parohiei pentru ca toți cei care ar dori din țară sau străinătate să susțină biserica să poată să facă acest lucru.